Ülkemizde gelişen pazar alanlarıyla birlikte devletin yatırımlar için teşvikleri de artıyor. Bu teşvikleri öğrenmek için teşvik danışmanı araştırabilirsiniz.

Peki Kimdir Teşvik Danışmanları?

Globalleşen dünya düzeni ile birlikte ülkemizde de birçok alanda istihdam alanları açılmaya başlamıştır. Devlet istihdamı desteklemek için, yatırımcıların kar etmesini sağlamak ve dışa bağımlılığı azaltmak için yatırıma teşvik yasaları düzenlemiştir. Herhangi bir iş alanı için bizim bilmediğimiz veya duymadığımız birçok teşvik yasası olabilir. Çoğu firma ve şirket bu teşviklerden habersiz olabilir ya da bu yasalardan haberdar olup kafası karışmış olabilir. İşte Teşvik Danışmanları bu noktada hayatlarımızı kolaylaştırıyor. Bunları öğrenmek ve bu yasalardan yararlanmak için Yatırım Teşvik Danışmanlığı hizmetlerinden ve teşvik danışmanlarından faydalanabiliriz. Teşvik Danışmanları yapacağımız yatırıma göre devlet hangi alanlarda yapacağımız yatırıma destek olacak ve bu Yatırım Teşvik Belgesi için hangi belgelerin gerekli olduğu konusunda bize yardımcı olacaktır. Yaşadığımız şehirlerde çok rahat ulaşabileceğimiz teşvik danışmanları ayrıca bize yapacağımız yatırım teşvik bölgeleri hakkında da yardımcı olacaktır. Yatırım Teşvik Danışmanları sayesinde teşvik belgesi için kimlerin başvuru yapabileceğini de öğrenebilirsiniz. Teşvik Danışmanlarının hizmet verdiği bazı konular şunlardır;

-Yatırım Teşvik Belgesinin başvuru süreci(evrak toplama, başvuru yapma vb.)

-Yatırım Teşvik Belgesi Uygulamaları

-Yatırım Teşvik Belgesi kapatılma ve süre uzatılması konuları

-Teşvik Mevzuatı Konusunda

Yatırım Teşvik Belgesinden Kimler Yararlanabilir?

  • Gerçek kişiler,kooperatifler,ortaklıklar ve şirketler
  • Üniversiteler
  • Bazı dernek ve vakıflar
  • Kurum ve kuruluşlar

Yatırım Teşvik Belgesi Uygulamaları 2 şekilde gerçekleşir.

  • Genel Teşvik
  • Bölgesel Teşvik

Bu iki uygulama arasındaki farklılıklar devletin uyguladığı desteklerin bölgeden bölgeye değişmesi ile ilgilidir. Genel teşvik belgesinde bölge ayrımı olmaksızın uyguladığı destekle alakalıdır. Bu teşvik uygulamasında iki önemli destek vardır: Katma değer istisnası ve gümrük vergisi muafiyeti. Bölgesel teşvik uygulamasında ise uygulanacak olan desteklerin bölgeden bölgeye değişmesiyle alakalıdır. 1.Bölge için uygulanacak olan destek 2.Bölge için uygulanmayabilir ve ya %20 uygulanabilir. Örneğin vergi indirimi 1.Bölge(Ankara, İstanbul, Antalya) için %15 oranında uygulanırken, 2.Bölge (Adana, Edirne, Bolu) için %20 oranında uygulanır.